Taşkent Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler

Taşkent Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler

Konya Taşkent Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler, Taşkent Antika Alanlar, Taşkent Antika Alan Yerler, Konya Taşkent Antika Eşya Satmak İstiyorum, Taşkent İkinci El Kitap Alanlar, Taşkent Plak Alan Yerler, Konya Taşkent Gümüş Alım Satım, Konya Taşkent Antika Obje Bakır alan dükkanlar, Taşkent Antika Halı eksperi ekspertizi, Konya Taşkent Eski Kullanılmış Antika değeri taşıyan eşya alanlar.

Taşkent Plak Alanlar Ve Alan Yerler

Taşkent 33’lük Plak Alanlar, Taşkent 45’lik Plak Alanlar, Taşkent 78’lik Plak Alanlar, Taşkent Antika Aksesuar Alanlar, Taşkent Antika Alanlar. Taşkent Antika ATaşkent Alan Yerler, Taşkent Antika Berat Alanlar, Taşkent Antika Bindallı Alanlar, Taşkent Antika Hereke Halı Alan Yerler. Taşkent Antika ipek Halı Alanlar, Taşkent Antika Kama Alanlar, Taşkent Antika Kapı Alanlar, Taşkent Antika Gramafon Alanlar, Taşkent Antika Gümüş Alanlar. Taşkent Antika Taşkentçer Alanlar, Taşkent Antika Eşya Alanlar, Taşkent Antika Ferman Alanlar, Taşkent Antika Fotoğraf Makinesi Alanlar.

Taşkent Gümüş Alanlar Ve Alan Yerler

Taşkent Antika Kartpostal Alanlar, Taşkent Antika Kılıç Alanlar, Taşkent Antika Kupa Alanlar, Taşkent Antika Kuranı Kerim Alan Yerler. Taşkent Antika Madalyon Alanlar, Taşkent Antika Mobilya Alanlar, Taşkent Antika Müzik Aletleri Alanlar, Taşkent Antika Müzik Seti Alanlar, Taşkent Antika Nişan Alanlar. Taşkent Antika Obje Alanlar, Taşkent Antika Oyuncak Alanlar, Taşkent Antika Porselen Yemek Takımı, Taşkent Antika Rozet Alanlar, Taşkent Antika Saat Alanlar. Taşkent Antika Sürahi Alanlar, Taşkent Antika Tekke Malzemeleri Alanlar.

Bozcada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın girişinde, Çanakkale’ye bağlı bir adadır. Çevresinde 17 küçük ada bulunan 37,6 km�lik yüzölçümü ile ülkemizin üçüncü büyük adasıdır. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır.

Bozcaada, Leukophrys (Lefkofris) ve Tenedos olarak adlandırılmıştır. Löfrys, Latince bir kelimedir ve Beyaz yılan anlamına geldiği söylenir. Karşı taraftan bakıldığında, beyaz taşların kıyıları üzerindeki etkisi ile beyaz bir yılanla karşılaştırılması nedeniyle bu ismi aldığı düşünülmektedir. Roma döneminde Yunan mitolojisinden Tenedos adı kullanılmıştır.

İklim1 Adaya Bozcaada’nın Türk denizcilerinin en yüksek gri tepesi olan Göztepe’den geldiği söyleniyor. Boz Tepe nedeniyle Türk denizcileri tarafından Boz adası veya Bozcaada isimli adanın olduğu belirtiliyor. Adanın gri görünmesinin nedeni, rüzgara açık kısımlarda büyüyen bir ağaç olmamasıdır. Karşıdan bakıldığında, adanın görüntüsü bir demete benzediğinden Bohçaada isminin Bozcaada ile birlikte kullanıldığı söyleniyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinden sonra, İtalya ve Yunanistan’ın hakim olduğu Bozcaada, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması ile ülkemize bağlandı. Bu tarihten sonra tekrar Bozcaada olarak adlandırıldı.

Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Adanın yüksekliği çok fazla değildir. İçeride sadece birkaç tepe var. En yüksek nokta 192 metre ile Göztepe’dir. 2014 verilerine göre, ada nüfusu 2.754’tür. Yaz aylarında tatilcilerin gelmesiyle bu değer 10.000’e ulaşıyor.

Bozcaada’da Türk ve Yunan mimarisi var. Ada merkezinde Türk (Alaybey) ve Yunan (Cumhuriyet) mahalleleri olmak üzere iki mahalle vardır ve mimari yapısı geçmişten günümüze günümüze ulaşmıştır. Adanın tamamı doğal ve arkeolojik bir alan olduğundan ve tüm binalar ve onarımlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından denetlendiğinden, çarpık bir yapı gözlenmemektedir. Antik kentlerin çoğunda kullanılan ızgara planına göre, Rum Mahallesi’ndeki sokaklar genellikle ızgara sistemi olarak adlandırılan geniş ve birbirine diktir. Öte yandan, Türk Mahallesi’nde sokaklı taş ya da iki katlı körfez evleri vardır ve sokaklar dar ve karmaşıktır. Sosyal, dini ve kültürel yapılar da mahallelerin mimarisine yansıyor. Bozcaada ada merkezinin dışında toplu yerleşim yoktur.

az68Hm8xBozcaada genellikle Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bununla birlikte, kuzey rüzgarlarını bolca alır. Bol rüzgar nedeniyle rüzgar türbinleri ile elektrik üretimi için uygun bir coğrafyaya sahiptir. Hem adanın hem de Çanakkale’nin enerji ihtiyaçları 2000 yılından beri faaliyette olan rüzgar türbinleri ile karşılanmaktadır. Üretilen elektrik, turizmi etkilememek için yeraltı kabloları ile Çanakkale’ye taşınmaktadır. Öte yandan, rüzgarın bol olması nemin azalmasına neden olur ve yüksek kaliteli üzüm yetiştirmede etkilidir. Buna göre, adanın yüzey alanının 1 / 3’ü üzüm bağlarıyla kaplıdır. Evli İlçesi’nde Evliya Çelebi’nin Seyahatname gibi tarihte ve yazılı kaynaklarda kullanılan sikkeler üzerinde üzüm şekillerinden bahsedilmesi, üzümün Bozcaada’da uzun bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Adaya özgü dört üzüm vardır: Kuntra, Karalahna, Çavuş ve Vasilaki. Organik Tarım Projesi ile bazı üzüm bağlarında organik üzüm üretilmektedir. Yüksek kaliteli üzümleri sayesinde Bozcaada şarapları da meşhurdur. Rüzgârın ferahlatıcı özelliği özellikle tatile çıkanlar tarafından seviliyor. Bölge halkının üzüm ve şarap dışındaki geçim kaynakları balıkçılık ve turizmdir.

Ada mutfağı Kuzey Ege mutfağının izlerini taşır ve mutfakta kullanılan başlıca malzemeler; yabani otlar, deniz ürünleri, kırmızı et, zeytinyağı ve üzüm yaprakları.

Adadaki Ayazma ve Habbele plajlarına, Sulubahçe ve Akvaryum koylarına ulaşım motosiklet, taksiler ve minibüslerle sağlanmaktadır. Öte yandan, rüzgar türbinlerinin bulunduğu yer, özellikle günbatımında muhteşem manzaralar sunmaktadır. Bu nedenle, rüzgar güllerine sadece gün batımı için minibüs hizmetleri düzenlenir. Bunun dışında ada merkezindeki her yere yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Bozcaada’ya ulaşım, Çanakkale’nin Geyikli ilçesindeki Geyikli Loader Feribot İskelesi’nden kalkan deniz otobüsleri ve feribotlarla sağlanmaktadır. Tatil yeri olduğu için uçuşlar yaz aylarında (saatlik) daha sık yapılır. 19 deniz otobüsü ile yeterli sayıda ulaşıldığında İstanbul ile Bozcaada arasında hava ulaşımı sağlanmaktadır. Bunun dışında büyük şehirlerden birçok şirket yaz aylarında Bozcaada’ya geziler düzenliyor.

Taşkent İkinci El Kitap Alanlar Ve Alan Yerler

Taşkent Antika Tombak Alanlar, Taşkent Antika Tombak Bakır Alanlar, Taşkent Antika Tüfek Alanlar, Taşkent Antika Yağlı Boya Tablo Alanlar. Taşkent El Yazması Kuranı Kerim Alanlar, Taşkent Eski Eşya Alanlar, Taşkent Antika Dürbün Alan Yerler. Taşkent Antika Duvar Saati Alan Yerler, Taşkent Antika Yağlı Boya Tablo Eşya Alanlar. Taşkent Antika Askeri El Yazması Mektup Eşya Alanlar, Taşkent Osmanlıca Kitap Alanlar, Taşkent Plak Alanlar, Taşkent Osmanlı Malzemeleri Alanlar. Taşkent Hat Yazısı Alanlar, Taşkent Hilye-i şerif Alanlar, Taşkent El Yazması Kitap Alan Yerler, Taşkent Eski Köstekli Saat Alan Yerler, Taşkent Eski Tuğralı Gümüş Alanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − ten =

WhatsApp chat