Han Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler

Han Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler

Eskişehir Han Antika Eşya Alanlar Ve Alan Yerler, Han Antika Alanlar, Han Antika Alan Yerler, Eskişehir Han Antika Eşya Satmak İstiyorum, Han İkinci El Kitap Alanlar, Han Plak Alan Yerler, Eskişehir Han Gümüş Alım Satım, Eskişehir Han Antika Obje Bakır alan dükkanlar, Han Antika Halı eksperi ekspertizi, Eskişehir Han Eski Kullanılmış Antika değeri taşıyan eşya alanlar.

Han Plak Alanlar Ve Alan Yerler

Han 33’lük Plak Alanlar, Han 45’lik Plak Alanlar, Han 78’lik Plak Alanlar, Han Antika Aksesuar Alanlar, Han Antika Alanlar. Han Antika Avize Alan Yerler, Han Antika Berat Alanlar, Han Antika Bindallı Alanlar, Han Antika Hereke Halı Alan Yerler. Han Antika ipek Halı Alanlar, Han Antika Kama Alanlar, Han Antika Kapı Alanlar, Han Antika Gramafon Alanlar, Han Antika Gümüş Alanlar. Han Antika Hançer Alanlar, Han Antika Eşya Alanlar, Han Antika Ferman Alanlar, Han Antika Fotoğraf Makinesi Alanlar.

Han Gümüş Alanlar Ve Alan Yerler

Han Antika Kartpostal Alanlar, Han Antika Kılıç Alanlar, Han Antika Kupa Alanlar, Han Antika Kuranı Kerim Alan Yerler. Han Antika Madalyon Alanlar, Han Antika Mobilya Alanlar, Han Antika Müzik Aletleri Alanlar, Han Antika Müzik Seti Alanlar, Han Antika Nişan Alanlar. Han Antika Obje Alanlar, Han Antika Oyuncak Alanlar, Han Antika Porselen Yemek Takımı, Han Antika Rozet Alanlar, Han Antika Saat Alanlar. Han Antika Sürahi Alanlar, Han Antika Tekke Malzemeleri Alanlar.

İzlanda’daki kalın buz tabakasının nabzı, altında uyuyan kızgın volkanın kalp atışına göre ayarlanır.

İzlanda’nın dev buz tabakası, neredeyse tüm Avrupa buzullarının toplamı kadar Vatnajökull (Varna Buzulu) üzerindedir. Galler veya New Jersey’in yaklaşık yarısını kaplayan (yaklaşık 10 bin km2; Bursa büyüklüğünde) bu buz denizi düzinelerce büyük buzulları düzlüklerinden denize doğru iter. Vatnajökull, sahil boyunca uzanan yoldan seyrederken canlı olmadan vahşiliğe benziyor.

Tabanındaki siyah çakıl, kül ve kum çölünden ölçüldüğünde, buzul dağların arasında beyaz bir ova oluşturarak yükselen ve her türlü yaşamı önleyen 800 m kalınlığında bir tabaka olarak ortaya çıkar. Ancak burada ateşli ve jeolojik bir yaşam kesinlikle var. Geniş buz çölü yavaş ama bazen şiddetli bir volkanik kalp atışına göre sürekli büyüyor ve küçülüyor.

8366_buzullarVatnajökull’un hiç bitmeyen hareketi, İzlanda manzarasında neredeyse İngiltere kadar büyük ancak küçük bir kasabadan daha fazla olmayan ve çoğunlukla dar kıyı şeridine dağılmış bir ada olarak bir sürpriz değil. Jeolojik olarak yeni ve hala gelişme aşamasında olan İzlanda, 6.4 km kalınlığında bazalt kayanın üzerinde duruyor. Bu kaya oluşumu, Orta Atlantik Sıradağları’ndaki ‘sıcak noktadan’ yirmi milyon yıldan fazla bir süredir, yani kıtaların sürüklenmesinin etkisi altında Avrupa ve Kuzey Amerika’nın devamı tarafından oluşan derin bir çatlaktan çıkıyor.

Volkanik kayalardan oluşan İzlanda’nın yüzeyi, 2 milyon yıl süren ve yaklaşık on bin yıl önce sona eren son Buz Devri’nin sonucu olarak oluşan 1.6 km kalınlığında buzullarla oyulmuştur. Ülkenin ortasında volkanik dağlar, krater ve lavlardan oluşan bir vahşilik var. Arazinin onda biri 200 volkandan çıkan lavlarla kaplıdır; bu lav alanlarından birinin büyüklüğü 2600 km� ‘den bile daha büyük olacak şekilde.

İzlanda’nın ilk kayıtları 1500 yıl önce M.S. 484-578 yılları arasında yaşayan İrlanda İlçesi Galvvay’daki Clonfert manastırının baş rahibi. Brendan’a kadar gidiyor. St Brendan, Vikingler İzlanda’ya yerleşmeden önce 300 yıldan fazla bir süre Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmişti (MS 874). Bu seyahatler için yol notları bir zamanlar fantezi olarak kabul edildi, ancak bilim adamları bugün gerçek olabileceklerini itiraf ediyorlar.
Vikingler geldiğinde, ada tarım için özellikle uygun bir yer olarak biliniyordu. Bununla birlikte, 14. yüzyıldan başlayarak adanın iklimi sertleşti, buzullar genişledi ve özellikle deniz buzu çok arttı. İklim 19. yüzyılın sonlarına doğru tekrar yumuşamasına rağmen, adanın onda birini kaplayan buzullar nedeniyle tarım sadece sınırlı alanlarda yapılabiliyordu.
İzlandalılar her zaman buzun sürekli değişen doğasını anladılar. 18. yüzyıldan kalma bir bilim adamı olan Sevinn Palsson’un sözleriyle, “Buz doğal olarak semitiktir ve tıpkı bitüm gibi erimeden akar.” Her yıl 800 m frezeleme yaparak daha sıcak vadilerine nüfuz eden buz, engebeli kaya yatağının üzerine dökülürken derin çatlaklar oluşturur. Alt düzlemlerde erime ve yok olma noktasına ulaştığında, kayalardan kazınmış bir kaya, çakıl ve kum yığını ortaya çıkar ve tam bir kaosa yol açar.

İzlandalı bir deyiş, “Buzulu geri gönderir” der. 1927’de, John Palson adında bir postacı, Breidamerkur Buzulu’nda bir kar köprüsünü geçerken dört atıyla birlikte bu yarıklardan birine düştü. Yedi ay sonra, tüm cesetler ortaya çıktı; Üstteki buz aşağı doğru kayarken alttaki buzdan oluşan bu dairesel buzul hareketi onları tekrar suyun üzerine getirmişti.

Volkanik Çöküş

Büyük volkanik patlamalar İzlanda’nın geçmişinin ve bugününün bir parçası gibidir. Bunların en büyük dehşetlerinden biri 1783’te gerçekleşti ve modern zamanların dünyadaki en büyük lav patlaması olduğu düşünülüyor. Patlama sırasında Vatnajökull’un güneydoğu sınırındaki Laki Dağı zirvesi neredeyse tamamen yırtılmış, yaklaşık 24 km’lik bir alanda 100 farklı krater açılmıştır. Lav, 520 km’den fazla bir alana yayılmıştır. Lav akışı üç ay sürdü ve adayı battaniye gibi örten mavi sis tabakası meraların kirlenmesine ve hayvanların dörtte üçünün ölmesine neden oldu. Bu ‘Bulanık Kıtlık’ sonuçta yaklaşık 10.000 kişinin aç kalmasına neden oldu.

23 Ocak 1973 sabahının ilk saatlerinde, neredeyse 5 bin yıldır sessiz olduğu için soyu tükenmeye karar verilen Helgafell Volkanı, Vestmannaeyjar’ın (Batı Adaları) 15 adasından biri olan Heimaey’de uyandı. Kasabanın sınırlarının hemen çevresinde, zemin bölünmüş ve 1,5 km’den daha uzun bir alev perdesi ortaya çıktı. Neyse ki, kasabanın balıkçı tekneleri fırtına nedeniyle limana demirlendi ve öğleden sonra 5000 ada ile güvenli bir yere taşındı.

Han İkinci El Kitap Alanlar Ve Alan Yerler

Han Antika Tombak Alanlar, Han Antika Tombak Bakır Alanlar, Han Antika Tüfek Alanlar, Han Antika Yağlı Boya Tablo Alanlar. Han El Yazması Kuranı Kerim Alanlar, Han Eski Eşya Alanlar, Han Antika Dürbün Alan Yerler. Han Antika Duvar Saati Alan Yerler, Han Antika Yağlı Boya Tablo Eşya Alanlar. Han Antika Askeri El Yazması Mektup Eşya Alanlar, Han Osmanlıca Kitap Alanlar, Han Plak Alanlar, Han Osmanlı Malzemeleri Alanlar. Han Hat Yazısı Alanlar, Han Hilye-i şerif Alanlar, Han El Yazması Kitap Alan Yerler, Han Eski Köstekli Saat Alan Yerler, Han Eski Tuğralı Gümüş Alanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − one =

WhatsApp chat